1. Вчасно «перевзуватися» по сезону на зимові або літні шини. Наприклад, пам'ятати, що поки середньодобова температура становить вище +7 С, краще їздити на літній гумі і не поспішати з перевзування шин. Оскільки при такій температурі зимова шина руйнується набагато швидше, ніж літня взимку.
2. Стежити за тиском в шинах. Не рідше одного разу на місяць його перевіряти. Так радять фахівці. Це дуже важливо, так як неправильний тиск безпосередньо впливає на швидкість зносу протектора шини. При підвищеному тиску зношується внутрішня частина протектора, при зниженому - зовнішні, плечові зони. Це погіршує керованість автомобіля, негативно впливає на його розгін, гальмівний шлях, а також сприяє збільшенню витрати палива.
Для кожної моделі автомобіля існує свій оптимальний рівень тиску в шинах. Зазвичай заводом-виробником автомобіля вказується рекомендований рівень тиску саме для літніх шин. Цю інформацію можна знайти на спеціальних наклейках, розташованих на кришці бензобака автомобіля, на внутрішній стороні дверцят бардачка, на торці або ж з внутрішньої сторони водійських дверей, і, звичайно ж, в інструкції до експлуатації автомобіля.
Необхідно відзначити, що оптимальний рівень тиску для літніх і зимових шин для одного і того ж автомобіля відрізняється. Це пояснюється температурним режимом експлуатації і властивостями гумових сумішей.
3. Не забувати перевіряти розвал-сходження коліс. При проходженні технічного обслуговування автомобіля необхідно контролювати кути установки коліс (розвал-сходження) і загальний стан ходової, оскільки при неправильному розвалі стираються зовнішні частини протектора і через нерівномірного зносу шини погіршуються її зчіпні властивості.
4. Рекомендується дотримуватися і нескладні правила зберігання шин. Специ рекомендують зберігати шини при прохолодній температурі нижче +25 С: навіть різке переохолодження (перепад до-10С) не зашкодить їм так, як зберігання при високих температурах. Рівень вологості в приміщенні, де знаходяться шини на зберіганні, має бути на такому рівні, щоб на їх поверхні не утворювалася волога.
Не можна зберігати шини безпосередньо на вулиці. У разі систематичного потрапляння опадів вода може просочуватися крізь герметичний шар і проникати в конструкцію каркаса, що згодом може викликати його розшарування. При попаданні на шину прямого сонячного світла на її поверхні може утворитися шар озону, що провокує появу мікротріщин.
Зберігати шини потрібно у вертикальному положенні або ж у горизонтальному, лише частково накладаючи їх один на одного. Повністю накладати шини одна на одну можна лише в разі, якщо вони надіті на диску.
5. І на закінчення. Будьте уважні до несподіваних проблем при їзді. Наприклад, вібрація (биття) руля на ходу. Терміново в шиномонтаж! Нехай перевірять шини на зовнішні пошкодження: грижа (здуття на боковині, причина появи яких - поганий стан поверхні доріг, попадання колеса на швидкості в ями, удари об брівку і т.д.), прокол або ж поріз. Після встановлення причини негайно усуньте проблему. Адже це не тільки ваша безпека, але і безпека інших учасників руху!